Elintarvikealan perustutkinto leipuri-kondiittori
Elintarvikeala
18.02.2025 - 18.03.2025
Kenelle?
Yhteishaku: Koulutus on tarjolla kevään 2025 yhteishaussa peruskoulupohjaisille hakijoille.
Lukion oppimäärän, ammatillisen tutkinnon tai korkeakoulututkinnon suorittaneet hakeutuvat koulutuksiin Sedun jatkuvan haun kautta.
Elintarvike-ala sopii sinulle, joka olet kiinnostunut ruuanvalmistuksesta tai leipomisesta ja konditoriatuotteiden valmistamisesta. Tulet toimeen erilaisten ihmisten kanssa ja kykenet työskentelemään ryhmässä. Olet huolellinen, oma-aloitteinen, osaat noudattaa aikatauluja ja kenties myös näppärä käsistäsi. Olet hyvässä fyysisessä kunnossa.
Mitä saat
Koulutuksen aikana tutustut erilaisiin raaka-aineisiin ja työvälineisiin sekä perehdyt työskentely- ja raaka-ainehygieniaan teoriassa ja käytännössä. Leivot mm. leipiä, kahvileipiä, leipomoeineksiä ja konditoriatuotteita.
Yrittäjyyttä ja työtaitoja opit myös työelämässä erilaisissa leipomoissa, kuten teollisuus-, pien-, ja myymäläleipomoissa sekä kahvila-konditorioissa.
Leipuri-kondiittorina voit työskennellä leipomoalan yrityksissä mm. taikinantekijänä, ylöslyöjänä, linjanhoitajana, leipurina, paistajana, pakkaajana, kondiittorina, paistopisteen hoitajana tai kahvilatyöntekijänä. Työpaikkasi voi olla suuri, keskikokoinen tai pieni leipomo, myymälä tai kahvila-konditoria.
Huomaa, että ala ei sovellu allergisille ja astmaatikoille.
Hakeutuminen ja opiskelijavalinta
Tähän koulutukseen haetaan yhteishaussa 18.2.–18.3.2025. Koulutukseen haetaan Opintopolun kautta.
täytä hakemusElintarvikealan perustutkinto-opinnot ovat laajuudeltaan 180 osaamispistettä. Opinnot kestävät n. 2-3 vuotta henkilökohtaisen suunnitelman mukaisesti. Aiempien opintojesi tai hankkimasi työkokemuksen perusteella opintoaikasi voi olla lyhyempi.
Elintarvikealan perustutkintoa suorittavat voivat suuntautua joko
-elintarviketeknologian osaamisalalle ja valmistut elintarvikkeiden valmistajaksi tai
-leipomoalan osaamisalalle ja valmistut leipuri-kondiittoriksi.
Osaamisala valitaan ensimmäisen tutkinnon osan loppupuolella (ennen joulua).
Leipomoalan osaamisala, leipuri-kondiittori:
Pakolliset tutkinnon osat 115 osp:
-elintarviketuotannossa toimiminen 35 osp
- leipomoalan prosessin ohjaus ja käynnissäpito 20 osp
-ruokaleipätuotteiden valmistus 20 osp
-kahvileipätuotteiden valmistus 20 osp
-konditoriatuotteiden valmistus 20 osp
Valinnaiset tutkinnon osat 1, 30 osp, mm.
-leipomoeinesten valmistus
-elintarvikkeiden valmistajana kansainvälisessä ympäristössä
-leipomoalan erikoistuotteiden valmistus
-leipomotuotteiden pakkaustoiminnot
-huippuosaajana toimiminen
Ks. tutkinnon rakenne: https://eperusteet.opintopolku.fi/#/fi/ammatillinen/3328285/rakenne
Muista, että Yhteiset tutkinnon osat (YTO) 35 osp sisältyvät kaikkiin ammatillisiin perustutkintoihin. Lue lisää sedu.fi/ytot https://sedu.fi/opiskelu-sedussa/yhteiset-tutkinnon-osat/
Huomaa, että ala ei sovellu allergisille ja astmaatikoille.
Ammatillinen perustutkinto antaa yleisen jatko-opintokelpoisuuden ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin. Opinnot ammatillisessa koulutuksessa kestävät noin 2-3 vuotta henkilökohtaisen suunnitelman mukaisesti.
Voit halutessasi opiskella kaksoistutkintona ammatillisen perustutkinnon lisäksi ylioppilastutkinnon. Lukio-opinnot aloittavalla opiskelijalla on peruskoulun päättötodistuksessa lukuaineiden keskiarvon oltava vähintään 7,0. Opiskelijalla on myös oltava riittävä suomen kielen taito. Lue lisää: sedu.fi/kaksoistutkinto
Sedun opiskelijoilla on lisäksi mahdollisuus suorittaa ammattikorkeakoulun perusopintoja (väyläopinnot) jo toisen asteen opintojen yhteydessä. Tutustu väyläopintoihin: sedu.fi/vayla
Tutkinto ja koulutus on mahdollista suorittaa myös oppisopimuskoulutuksena. Voit myös yhdistää kesä- tai kausityön ja opinnot suorittamalla osan koulutuksesta oppisopimuksella. Oppisopimuskoulutuksen edellytyksenä on, että sinulla on alan työpaikka, jossa suoritat tutkinnon perusteiden mukaisia työtehtäviä vähintään 25 h/vko.
Kuulumme Olympiakomitean huippu-urheiluverkostoon. Kun haet yhteishaussa Seduun ja sen jälkeen Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemiaan, saat joustavan mahdollisuuden yhdistää ammatilliset opinnot ja urheiluvalmennus. Katso hakuajat: sedu.fi/urheilijakoulutus
Opiskelijoilla on mahdollisuus opiskella osa opinnoista ulkomailla tai kansainvälistyä kotimaassa.
Ulkomaan jakson kesto vaihtelee 2 viikosta pariin kuukauteen, ja kv-jaksolle opiskelija saa liikkuvuusapurahan oppilaitoksen kansainvälisistä hankkeista.
Lue lisää: sedu.fi/kansainvalisyys