Sedusta seitsemän opiskelijaa ammattitaidon SM-finaaliin

Ammattitaidon SM-kilpailujen semifinaalit kilpailtiin tammikuun lopulla eri puolella Suomea. Tulokset ovat tulleet, ja jokaisesta lajista keskimäärin kahdeksan parasta pääsi finaaliin, jotka kisataan Taitaja 2025 -suurtapahtumassa Turussa 5.-8.5.2025. Sedusta tiensä finaaliin raivasi seitsemän opiskelijaa, viidessä eri ammattitaitoa mittaavassa lajissa.

Kaksi työliivit päällään olevaa henkilöä tekee automaation liittyvää työtä, toisella on päässään lippalakki ja toisella lasit.

Ammattitaidon SM-kilpailujen semifinaalit kilpailtiin tammikuun lopulla eri puolella Suomea. Tulokset ovat tulleet, ja jokaisesta lajista keskimäärin kahdeksan parasta pääsi finaaliin, jotka kisataan Taitaja 2025 -suurtapahtumassa Turussa 5.-8.5.2025. Sedusta tiensä finaaliin raivasi seitsemän opiskelijaa, viidessä eri ammattitaitoa mittaavassa lajissa.

Sedun Taitaja 2025 -finalistit ovat:

  • Topi Kauppila, Jalasjärvi, lajina kuljetuslogistiikka
  • Lauri Homi ja Alica Rinnevuori, Seinäjoki, lajina hyvinvointiteknologia (parilaji)
  • Iikka Raninen, Seinäjoki, lajina kiinteistönhoito
  • Santtu Salo, Lapua, lajina ilmastointiasennus
  • Juho Latvala ja Akseli Koskinen, Isokyrö, lajina kappaletavara-automaatio (parilaji)

Opiskelijoilla toimii valmentajana ja kilpailuhuoltajana Sedun kyseisen ammattialan opettaja, Topilla logistiikan opettaja Jukka Tammi, Laurilla ja Alicalla tieto- ja viestintätekniikan lehtori Ari Autio, Iikka Ranisella kiinteistöpalvelualan opettaja Ari-Pekka Niinisalo, Santulla talotekniikan opettaja Janne Lahdensuo sekä Juholla ja Akselilla sähkö- ja automaatioalan lehtori Jaakko Korkonen.

Parilajien finalistimme osoittavat monipuolista osaamista. Juho ja Akseli opiskelevat molemmat kaksoistutkintoa eli ammatillista perustutkintoa ja lukio-opintoja samanaikaisesti. Hyvinvointiteknologia-lajissa tarvitaan poikkeuksellisesti kahden ammattialan osaamista: Alica on 2. vuoden perustason ensihoitajaopiskelija, Lauri puolestaan opiskelee 3. vuotta IT-tukihenkilöksi. Kun heidän osaamisensa yhdistetään, saadaan hyvinvointiteknologian Taitajia.

Kilpailijoilla on semifinaalitulosten tultua noin 2,5 kuukautta aikaa valmentautua finaaliin. Taitaja2025-tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton tapahtuma, joten finaalin kilpailusuoritus tehdään tuomareiden lisäksi suuren yleisön silmien alla. Jännittävään koitokseen valmistaudutaan yleensä mahdollisimman monipuolisesti.

Toukokuiseen Turun Taitaja2025-tapahtumaan odotetaan jopa 70 000 kävijää. Tapahtumapaikkana toimii Turun Messukeskus, Gatorade Center ja Turun AKK piha-alueineen. Tapahtuma kerää yhteen maan huippuosaajat. Lajeja on kaikkiaan 48 ja finalisteja noin 450 opiskelijaa eri ammattialoilta.

Kaikki Sedun 23 semifinalistia tekivät kovan työn ja osoittivat rohkeutta ja heittäytymiskykyä osallistuessaan kilpailuihin. Toivottavasti semifinaaleihin osallistuminen jää positiiviseksi muistoksi ammatillisen kehittymisen saralla!

Seuraa finalisteja

Tulemme kertomaan sivuillamme ja Sedun somekanavilla kevään aikana tarkemmin finalistien valmistautumisesta kohti finaalia sekä itse finaalitapahtumasta toukokuussa. Laita Sedun kanavat seurantaan!

Jaa: